PRISIMINIMAI PLAUKIANT BAIDARĖMIS DUBYSOS UPE

PRISIMINIMAI PLAUKIANT BAIDARĖMIS DUBYSOS UPE

Rūta Levickaitė, www.GRYNAS.lt 2015 m. vasario 1 d. 10:00

Žiema – puikus metas pasigrožėti gamta. Ir norint tai daryti visai nebūtina sėsti į automobilį. Galima pasirinkti kur kas ekologiškesnę transporto priemonę – baidarę, kuria galima pamatyti kur kas gražesnių vietų. Pastebima, kad žiemą plaukimą baidarėmis ryžtasi išbandyti vis daugiau žmonių, tiesa, tokie žmonės skiriasi nuo įprasto turistų srauto vasarą. Visgi baidarių nuomotai ragina neužmiršti vienos taisyklės: šiukšlinti gamtoje negalima, ne tik vasarą, bet ir žiemą. Kai kam sunku įsivaizduoti, kad žiemą galima gamtoje iškylauti be automobilio. Tačiau tikri gamtos mylėtojai randa ir kitų pramogų. Jie išbando ne tik slides, rogutes ar pačiūžas, bet ir baidares. Tokį gamtos pažinimo būdą išbandę žmonės aiškina, kad baidarėmis galima pasiekti žymiai atokesnes vietoves, prie kurių privažiuoti automobiliais nepavyktų. Baidarių nuomotojai sako, kad žiemos turistai yra kultūringesni ir atsakingiau žiūri į gamtos tausojimą. Visgi jie primena esminę taisyklę, kad bet kuriuo sezonu plaukiant baidarėmis gamtos teršti negalima.
Plaukiančius žiemą vadina „ligoniais“

Lyduvėnuose, Raseinių rajone, baidarėmis plaukti siūlantis Gedas Kauneckas GRYNAS.lt patvirtino, kad iš tiesų ir žiemos sezonu jų nuomos punktas dirba ir laukia norinčiųjų plaukti baidarėmis. Tiesa, tokių nuomotojų yra mažiau nei vasarą, tačiau tai savaime suprantama. „Pas mus, pavyzdžiui, žmonės plaukė ne praeitą, bet užpraeitą savaitgalį baidarėmis. Neseniai buvau Vilniuje ir bendravau su tais, kurie sostinėje nuomoja, tai išgirdau, kad Vilniuje pakankamai nemažai baidarių išnuomojama. Tie žmonės, kurie labiau išsilavinę ir daugiau pramogų matę pasaulyje, labiau ištroškę kitokių pramogų, o ne standartinių. Tokie žmonės turi daugiau polėkio. Iš nepilno milijono Vilniaus gyventojų, kad ir vienas ar pusė procento, jeigu plaukia baidarėmis žiemą, tai vis tiek yra pakankamai daug. Mūsų regione tas pats vienas procentas sudarys tik kelis žmones“, – samprotavo G. Kauneckas.

Formuojasi naujos tradicijos

G. Kauneckas neslėpė ir pats mėgstantis paplaukioti baidare žiemą ir darantis tai net dažniau nei vasarą. Tačiau tai jis labiau siejo su laiko stoka, nes vasarą būna pats darbymetis. „Kol dar nenuomojau baidarių ir kol dar buvau studentas ir mokiausi, plaukiodavome žiemą ir Vilnele, ir Voke, ir Nerimi. Viskas buvo gerai. Bet tuo metu dar apskritai nebuvo tokios tradicijos plaukti žiemą, o dabar jau yra tokia tradicija – būna žmonės nori plaukti Naujiems metams, per Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją, Kalėdoms“, – pasakojo G. Kauneckas. Anot jo, vasarą būna visai kitoks klientų segmentas nei žiemą. Vasarą nori plaukti šeimos su vaikais, kolektyvai, o žiemą – labiau ekstremalias pramogas mėgstantys žmonės. Plaukiantys žiemą baidarėmis gyvena aktyvesnį gyvenimą – eina į žygius, skraido, laipioja, susigalvoja daug įvairių pramogų, turi ir neblogą inventorių, aprangą. Todėl, pasak baidarių nuomotojo, su tokiais nuomotojais kur kas įdomiau bendrauti, pasikalbėti apie įvairius dalykus.

Plaukia ir prie 15 laipsnių šalčio

Nemažai daliai žmonių vis dar keista, kaip žiemą galima plaukti baidare, dauguma galvoja, kad turėtų būti labai šalta, o ir apsiversti žymiai pavojingiau nei vasarą. Tas tiesa, bet žmonės, kurie tam ryžtasi, tai žino ir atsakingai ruošiasi. „Žiemą dažniausiai plaukia tie, kurie šiaip sau nesivarto. Žiemą plaukiantieji turi daugiau patirties, o vasarą mažiau“, – atkreipia dėmesį G. Kauneckas. Jo teigimu, baidarėmis galima plaukti tol, kol dar komfortiška žmogui apskritai išeiti į lauką. „Žvarbumas ir vėjas yra, bet juk upės vaga vingiuoja, todėl kartais vėjas pučia į veidą, kartais į nugarą. Yra buvę, kad žmonės plaukė , kuri dar nebuvo užšalusi ir prie 15 laipsnių šalčio. Pamenu, kad jie plaukė dvi dienas ir miegojo palapinėse. Bet žmonės matėsi, kad yra keliaujantys – turėjo gerus miegmaišius ir t.t.“, – pasakojo baidarių nuomotojas. Jis sako sutinkantis su posakiu, kad nėra blogo oro, o yra tik bloga apranga. Tie žmonės, kurie labiau išsilavinę ir daugiau pramogų matę pasaulyje, labiau ištroškę kitokių pramogų, o ne standartinių. Tokie žmonės turi daugiau polėkio. G. Kauneckas Paklaustas, kokius pagrindinius privalumus plaukiant baidare žiemą galima būtų išskirti, lyginant su vasara, G. Kauneckas minėjo atsiveriančius visiškai kitokius kraštovaizdžius, didesnį ekstremalumo lygį bei žymiai platesnį upių pasirinkimo spektrą. „Upių spektras žiemą visai kitas. Tokiu metų laiku, jeigu upės neužšalusios, jos būna vandeningesnės. Taigi visomis mažosiomis upėmis galima plaukti. Mūsų regione vasarą galima plauki tik Dubysa, o rudenį, pavasarį ir žiemą – ir Kražantė, ir , ir mažesnieji Dubysos intakai, kurie pakankamai ekstremalūs“, – vardijo baidarių nuomotojas. Vasarą plaukimas baidarėmis vykdomas apie 20 populiariausių Lietuvos upių, o štai žiemą tai galima daryti ir 200-300 upių.

Vienos baidarės žiemą neleidžia

Ar naujokas, sumanęs išbandyti ekstremalų plaukimą upe žiemą, gautų baidarių nuomotojų palaiminimą, ar galima būtų jį išleisti ramia širdimi? G. Kauneckas patikina, kad vienos baidarės žiemos metu niekada neišleidžia, o plaukiančioje kad ir nedidelėje grupėje visada atsiranda bent vienas labiau patyręs plaukikas. „Vienos baidarės paprastai neleidžiame plaukti tokiu metų laiku, nes jeigu kas nors atsitiktų, turi būti draugų pagalba. Jeigu grupelė nedidelė (trys, keturios baidarės), visą laiką bus bent vienas ekipažas žmonių, kurie yra plaukioję ne kartą. Jeigu patyrusių žmonių mažiau, pravedame ilgesnį ir išsamesnį instruktažą, be to, pasikalbi su žmonėmis dar prieš atvažiuojant plaukti, ar turi naro kostiumus, o kurie neturi, patari, kaip reikia apsirengti, kad reikia pasiimti papildomus drabužius persirengimui, nes duodame hermetinius maišus, kuriuose galima susidėti sausus rūbus“, – pasakojo pašnekovas. Jis sako pastebintis, kad tarp žiemos plaukikų retai pasitaiko ir vartojančių alkoholį, kas būdinga vasaros pramogautojams,ypač švenčiantiems bernvakarius, gimtadienius ir kitas šventes.

Pradėjo lapkritį ir plaukioja jau 15 metų

Nuo 2000 metų baidarėmis gana intensyviai plaukiojanti Rūta Norkutė GRYNAS.lt teigė, kad jai patinka tiek plaukimas vasarą, tiek ir žiemą, nes skirtingi metų laikai duoda savų privalumų. „Vieną kartą mane pasikvietė bičiuliai ir pirmasis plaukimas, kaip tuo metu atrodė, buvo ekstremalus – plaukėme naktį, lapkričio mėnesį. Man tas plaukimas visomis prasmėmis labai patiko ir po to pradėjau raginti ir draugus, ir visi pradėjome plaukioti“, – pačią pradžią prisiminė mergina. Šaltuoju sezonu R. Norkutė pasakojo plaukiojanti pradėjusi taip pat gana seniai: ne kartą su draugais plaukusi Naujųjų metų išvakarėse, gruodžio 31-ąją, taip pat viduržiemį. Kaip ir bet kokioje veikloje visada reikia išlaikyti sveiką protą – pavojai tyko net tik žiemos upėje, bet ir gali tykoti vonioje ar dar kažkur. Turi įvertinti situaciją, savo jėgas ir priimti sprendimą. Nėra taip, kad imi ir darai iškart, kaip sugalvojai. R. Norkutė „Su draugais juokaujame, kad kai pasirodo internetiniuose portaluose straipsneliai, kad prasideda baidarių sezonas (dažniausiai birželio mėnesį), sakome, kad mums sezonas pasibaigė. O po to, kai vasaros pabaigoje pranešama, kad baigėsi baidarių sezonas, apsidžiaugiame, kad mums vėl prasideda. Man asmeniškai patinka plaukti ir vasarą, ir visais likusiais metų laikais. Tiktai tiek, kad skiriasi emocijos. Vasarą man patinka plaukti dėl to, kad labai mėgstu maudytis – plaukiant baidare ar valtimi gali bet kur sustoti ir pasimaudyti. Kita vertus, vasarą yra kitų trūkumų, niuansų – daugelis upių, kuriomis galima plaukti vasarą, yra perpildytos žmonių, kurie dažnai būna neblaivūs“, – savo įspūdžiai dalijosi pašnekovė. http://grynas.delfi.lt/gyvenimas/ziemos-pramoga-kuriai-ryztasi-tik-ligoniai.d?id=67017850#ixzz40VjUYbzI
Skaitykite daugiau: http://grynas.delfi.lt/gyvenimas/ziemos-pramoga-kuriai-ryztasi-tik-ligoniai.d?id=67017850

 

Add Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *